Jakie są najczęstsze objawy występujące w 10 tygodniu ciąży?

Mówi się, że podczas dziesiątego tygodnia ciąży częstotliwość i intensywność mdłości osiąga swoje apogeum. Pocieszające jest jednak to, że od teraz będzie już tylko lepiej. Za kilka tygodni nudności prawdopodobnie całkowicie ustąpią. Dziesiąty tydzień ciąży to czas, w którym będzie już widoczny zaokrąglony brzuszek. 

„W przypadku kobiet, które spotykają się z ciążą po raz pierwszy, brzuch będzie nieco mniejszy, ponieważ jego powłoki nie zostały jeszcze rozciągnięte.”

Co widać na USG w 10 tygodniu ciąży?

W dziesiątym tygodniu ciąży dziecko mierzy już ponad trzy centymetry długości. Na ekranie urządzenia ultrasonograficznego (USG) można zobaczyć już całkiem dobrze wykształcone dłonie i stopy. Możliwe jest także, aby usłyszeć bicie serca malucha, które uderza z szaleńczą prędkością, osiągającą nawet 180 uderzeń na minutę.

Jak wygląda brzuch w 10 tygodniu ciąży?

W 10 tygodniu ciąży możesz zauważyć poszerzanie się talii. Jeśli chodzi o brzuch ciążowy to jeszcze nie jest widoczny.

Jeśli Twoje mięśnie brzucha przed ciążą były słabsze, to Twój brzuszek ciążowy stanie się u Ciebie widoczny szybciej niż u kobiety, która ma  umięśniony brzuch. Dlatego właśnie przeważnie druga ciąża jest szybciej widoczna. Mięśnie brzucha są już rozciągnięte po oczekiwaniu na pierwsze dziecko.

Jaka jest wielkość zarodka w 10 tygodniu ciąży?

W dziesiątym tygodniu ciąży dziecko mierzy od 3,1 do 4,2 cm wzrostu i waży maksymalnie 5 gramów. Na tym etapie kończy się bardzo trudny okres w jego rozwoju prenatalnym.

Jak wygląda 10 tydzień ciąży?

Jeśli po raz pierwszy spodziewasz się dziecka, podczas dziesiątego tygodnia ciąży powinien pojawić się już lekko zaokrąglony brzuszek. Jeśli to twoja kolejna ciąża, brzuch może być nieco większy i widoczny również dla innych. Na tym etapie warto przejrzeć swoją garderobę i wymienić ją na wygodniejszą. Ubrania zapinane na guziki czy zamki z każdym kolejnym tygodniem będą sprawiały coraz większy dyskomfort. Znacznie wygodniejsze będą rozciągliwe tkaniny z delikatną gumką w pasie.

Dziecko w 10 tygodniu ciąży jest wielkości truskawki.

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży?

Na etapie dziesiątego tygodnia ciąży dziecko ma już ukształtowane kończyny zakończone i palce, jednak w przypadku stóp wciąż są one zarośnięte błoną. Maluch porusza już rączkami i nóżkami, ale ze względu na jego bardzo niewielką masę ruchy te nie będą odczuwalne dla przyszłej mamy. Głowa wciąż pozostaje bardzo duża w odniesieniu do reszty ciała, jednak wraz z nadejściem każdego kolejnego tygodnia te proporcje będą się poprawiać. Na twarzy dziecka również zachodzą znaczne zmiany. Całkowicie wykształcone są już powieki, przy czym są one jeszcze ze sobą sklejone, dlatego dziecko wygląda tak, jakby miało zamknięte oczy i spało. 

W dziesiątym tygodniu ciąży bardzo szybko rozwija się także mózg, czego konsekwencją jest nowo powstała wypukłość na czole. Jeżeli chodzi o narządy wewnętrzne, środek trzeciego miesiąca to okres, w którym pęcherzyk żółciowy zaczyna produkować żółć, a wątroba oddaje funkcję krwiotwórczą szpikowi kostnemu. Najważniejsze narządy wewnętrzne są już uformowane, a w kolejnych tygodniach będą się systematycznie rozwijać.

Ile cm ma dziecko w 10 tygodniu ciąży?

W dziesiątym tygodniu ciąży dziecko mierzy od 3 do 4 centymetrów. Na tym etapie ciąży wzrost malucha wciąż mierzy się stosując parametr CRL. Określa się odległość ciemieniowo – siedzeniową.

Czy test wykryje ciążę w 10 tygodniu?

Dziesiąty tydzień ciąży to czas, w którym poziom stężenia hormonu ciążowego hCG osiąga najwyższe wartości z możliwych – nawet 280 000 mlU/ml. Dlatego nie ma lepszego momentu na wykonanie testu ciążowego niż właśnie ten. Warto pamiętać jednak o kilku zasadach, które wpłyną na rzetelny wynik testu:

 • test ciążowy wykonaj w godzinach porannych
 • dla pewności powtórz test kilka razy
 • kupując test, wybierz ten o najlepszym poziomie czułości

10 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Dziesiąty tydzień to trzeci miesiąc ciąży. Na tym etapie pierwszy trymestr wielkimi krokami zbliża się do końca.

Jaka jest wielkość pęcherzyka w 10 tygodniu ciąży?

Wielkość pęcherzyka ciążowego w sposób precyzyjny jest w stanie określić lekarz, który przeprowadza badanie za pomocą urządzenia ultrasonograficznego. Na początku dziesiątego tygodnia ciąży przeciętna wielkość pęcherzyka wynosi 4,5 cm.  Pod koniec tego tygodnia to nawet 5,1 cm.

Jakie są najczęstsze dolegliwości w 10 tygodniu ciąży?

Najczęstsze dolegliwości pojawiające się w dziesiątym tygodniu ciąży to:

 • maksymalne nasilenie porannych nudności i wymiotów
 • powiększone, tkliwe piersi
 • nasilenie się trądziku
 • zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych
 • zmiany nastroju
 • zaburzenia trawienia (wzdęcia, zaparcia)
 • zaburzenia widzenia
 • zawroty głowy
 • podwyższone ciśnienie

Czy 10 tydzień ciąży jest bezpieczny?

Wraz z upływem dziesiątego tygodnia kończy się bardzo trudny czas w rozwoju prenatalnym dziecka. Wszelkie ewentualne zaburzenia, które mogły się pojawić nie są już możliwe do nadrobienia. Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby przyszła mama prowadziła higieniczny tryb życia i w całym okresie trwania ciąży unikała wszelkich substancji toksycznych, takich jak na przykład alkohol, tytoń lub narkotyki. W dziesiątym tygodniu ciąży stopniowo zmniejsza się ryzyko poronienia, które może wynikać z wad genetycznych. Trzeba jednak pamiętać, że do całkowitego ustabilizowania ciąży zostało jeszcze trochę czasu.

Jakie badania należy wykonać w 10 tygodniu ciąży?

Wraz z nadejściem dziesiątego tygodnia ciąży rekomenduje się przeprowadzenie tak zwanego testu NIFTY lub NIPT. Są to nieinwazyjne testy prenatalne, które mogą poszczycić się niemal stuprocentową skutecznością. W jakim celu się go wykonuje? Test NIFTY służy do tego, aby przeanalizować DNA płodu w aspekcie kilkunastu zespołów wad wrodzonych, które powodowane są przez nieprawidłowości chromosomowe. Wykonanie takiego testu szczególnie zaleca się kobietom, które ukończyły trzydziesty piąty rok życia oraz tym, które poddały się zapłodnieniu metodą in – vitro.

Nieinwazyjny test wolnego płodowego DNA, znanym także jako test NIPT można wykonać już w 10 tygodniu ciąży. Potrzebne nam będzie jednak skierowanie od lekarza.

Lekarz wykonuje USG podczas 10 tygodnia ciąży.

Czy lekarz wykryje ciążę w 10 tygodniu?

W dziesiątym tygodniu ciąży ginekolog jest w stanie przekazać nam znacznie więcej informacji, niż tylko potwierdzić ciążę. Lekarz, wykonując badanie USG, może określić również lokalizację pęcherzyka ciążowego i dokonać precyzyjnego pomiaru wielkości zarodka.

Kiedy zaczyna się 10 tydzień ciąży?

Dziesiąty tydzień ciąży zaczyna się po upływie dziewięciu tygodni od daty ostatniej miesiączki. Jeśli znasz dokładną datę, w której nastąpiło zapłodnienie, to również na jej podstawie można wyliczyć tygodnie ciążowe. Jest to znacznie bardziej precyzyjna metoda.

Jaka jest norma beta - hCG w 10 tygodniu ciąży?

Norma beta – hCG dla dziesiątego tygodnia ciąży, licząc tygodnie od ostatniej miesiączki, wynosi od 25 700 do 280 000 mlU/ml.

Recommended Posts