14 tydzień ciąży

Tydzień czternasty ciąży to jednocześnie początek drugiego trymestru. W większości przypadków oznacza to, że przyszła mama ma za sobą najtrudniejszy okres. Dziecko w macicy zaczyna przypominać miniaturowego noworodka i przyjmuje mniej skuloną pozycję. Jego twarz zyskuje wyraźniejsze rysy. 

„Pojawiają się też zarysy brwi oraz rzęs, mimika i pierwsze odruchy. Sam płód ma wielkość zaciśniętej pięści, jednak od tego tygodnia tempo jego rozwoju znacząco wzrośnie.”

Jak wygląda brzuszek w 14 tygodniu ciąży?

Wielkość i wygląd brzucha w czternastym tygodniu ciąży jest sprawą bardzo indywidualną. U niektórych ciężarnych już na tym etapie jest on widoczny i wyraźnie zaokrąglony, ale u innych w ogóle nie widać, że spodziewają się dziecka.

Ile przytyłyście?

Wiele kobiet nie zauważa znaczącej zmiany wagi w pierwszych tygodniach ciąży, a ich brzuch zyskuje zaokrąglony kształt dopiero pod koniec pierwszego trymestru. Największy przyrost kilogramów ma zwykle miejsce pomiędzy dwudziestym a trzydziestym tygodniem ciąży. W czternastym tygodniu ciąży tyje się niewiele. Z reguły to około 2 kilogramów.

Czy robi się USG w 14 tygodniu ciąży?

W czternastym tygodniu ciąży wykonuje się kolejne badanie USG, które niekiedy pozwala zidentyfikować płeć malucha na podstawie zewnętrznych narządów płciowych. Najczęściej trzeba jednak poczekać do szesnastego tygodnia. Teraz natomiast słychać bicie serca. Czternasty tydzień to też ostatni moment na wykonanie USG genetycznego płodu. To bardzo ważne badanie, pozwalające określić ryzyko aberracji chromosomalnych, dlatego nie warto go odkładać.

14 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Czternasty tydzień to jednocześnie początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru ciąży. Większość ciężarnych uznaje ten czas za bardzo przyjemny.

Czy w 14 tygodniu ciąży często występują ruchy dziecka?

Ruchy dziecka w czternastym tygodniu ciąży są coraz częstsze. Porusza się ono, macha rękoma i nogami, prostuje i garbi. Ponieważ w macicy jest jeszcze dużo miejsca, przyszła mama może tej aktywności nie odczuwać i nie powinna się tym niepokoić. Pierwsze wyraźne kopniaki pojawią się za kilka tygodni. Niektóre kobiety jednak, szczególnie te, dla których nie jest to pierwsza ciąża, deklarują, że czują, gdy dziecko się wierci. Przypomina to bulgotanie w brzuchu i czasem trudno odróżnić je od perystaltyki jelit.

Początkowo ruchy dziecka są nieregularne. W czternastym tygodniu nie trzeba jeszcze niepokoić się ani gwałtownym wzrostem aktywności, ani jej brakiem.

Dziecko w 14 tygodniu ciąży jest wielkości nektarynki.

Jaka jest wielkość płodu w 14 tygodniu ciąży?

Podczas 14 tygodnia ciąży dziecko zaczyna zmieniać swoje proporcje. Mierzy ono około 9 cm i waży od 30 do 45 g. 

Czy można rozpoznać płeć dziecka w 14 tygodniu ciąży?

Mało prawdopodobne jest rozpoznanie płci dziecka w 14 tygodniu ciąży. Narządy płciowe płodu są już ukształtowane, ale niestety jeszcze niewidoczne podczas badania USG. W przypadku większości ciąż lekarz może określić płeć dziecka ok 16 tygodnia ciąży.

 

Jakie są najczęstsze dolegliwości podczas 14 tygodnia ciąży?

Dla większości kobiet początek drugiego trymestru to najlepszy moment ciąży. Nudności, wymioty i senność już ustępują, a przyszła mama ma coraz więcej energii. Lekarze zalecają umiarkowaną aktywność fizyczną, spacery i częste przebywanie na świeżym powietrzu.

Zdarza się jednak, że nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się i w czternastym tygodniu ciąży. Najczęściej są to bóle pleców i mięśni, będące efektem powiększającej się macicy. Szczególnie dokucza odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz charakterystyczne rozciąganie w pachwinach. Można te problemy minimalizować nosząc wygodne buty na niskim obcasie i luźniejszą odzież oraz śpiąc na twardym materacu. 

U niektórych kobiet mogą pojawiać się także żylaki i obrzęki kończyn dolnych. W dużej mierze za ich powstawanie odpowiadają czynniki genetyczne, ale można im zapobiegać dbając o zachowanie prawidłowej wagi, spacerując i odpoczywając z uniesionymi nogami. Dokuczliwe mogą być hemoroidy.

Wiele kobiet w czternastym tygodniu ciąży skarży się na częste krwawienia z nosa, katar oraz wrażenie zatkanego nosa. Te problemy wynikają z przekrwienia śluzówki spowodowanej produkcją estrogenu i zwiększoną objętością krwi. Warto korzystać z inhalatora i nawilżacza powietrza w sypialni.

Częstymi w czternastym tygodniu ciąży dolegliwościami są również nocne skurcze łydek, problemy ze snem oraz uczucie większego parcia na pęcherz. Odnotować można także wyraźny wzrost apetytu. Nie należy się jednak przejadać. Lepiej jeść mniej, a częściej.

Jak wygląda dziecko w 14 tygodniu ciąży?

W czternastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 9 cm długości. Powoli zaczyna się rozprostowywać, a rysy jego twarzy nabierają wyrazu. Na USG widać zarysowane policzki, nos i usta. Wykształcone są także palce, a proporcje ciała wyrównują się, choć głowa nadal jest sporo większa. Oczy również nabierają kształtu i są coraz bliżej siebie, na właściwym miejscu, czyli z przodu twarzy. Uszy lokują się po bokach głowy. Na szczycie główki mogą pojawiać się pierwsze włosy, a na reszcie ciała lanugo – meszek płodowy, który spełnia funkcję ochronną. Po siódmym miesiącu ciąży zniknie i zastąpi go tkanka tłuszczowa.

Z intensywnym rozwojem mamy do czynienia w przypadku narządów wewnętrznych, również płciowych. Codziennie w mózgu powstają nowe komórki nerwowe. Dojrzała jest już tarczyca, która zaczyna wydzielać hormony. Nerki także są w pełni wykształcone i oddają mocz do wód płodowych. Ponieważ płód ma coraz więcej miejsca, chętniej porusza się, a każdy z ruchów dziecka ma pozytywny wpływ na rozwój mięśni i układu nerwowego.

Na jakiej wysokości jest dziecko?

Wielkość i wysokość brzucha w czternastym tygodniu to sprawa indywidualna. Wszystko zależy od typu sylwetki, masy ciała, czynników genetycznych.

Jakie jest ułożenie dziecka w 14 tygodniu ciąży?

W czternastym tygodniu ciąży ciało dziecka prostuje się: szyja wydłuża się, a głowa oddala od klatki piersiowej.

Jaka jest długość szyjki macicy?

W czasie ciąży długość szyjki macicy, jej kształt oraz elastyczność może się zmieniać. Prawidłowa długość w pierwszych etapach przekraczać powinna 2,5 centymetra i z reguły mieści się w przedziale 3-5 cm. Szyjka jest twarda, podobnie jak u kobiet niebędących w ciąży, choć na początku pierwszego trymetru ulega naturalnym zmianom. Zasklepia swoje ujście, tworząc czop śluzowy, chroniący płód przed czynnikami zewnętrznymi.

Przy prawidłowo przebiegającej ciąży długa, mało elastyczna i zamknięta szyjka macicy utrzymuje się aż do końcówki trzeciego trymestru. Lekarze zalecają przeprowadzenie pierwszego badania długości szyjki w okolicach dwudziestego trzeciego tygodnia ciąży, kiedy to może dojść do odkształceń.

Jakie badania należy wykonać w 14 tygodniu ciąży?

Czternasty tydzień ciąży to moment, gdy wykonuje się kolejne badanie USG. Przyszłe mamy powinny zwracać uwagę na całościowy stan zdrowia. Warto wykonać przede wszystkim ogólne badanie krwi i moczu. W przypadku badania moczu lekarz weryfikować będzie obecność białka, które mogłoby wskazać infekcję dróg moczowych albo problemy z nerkami przy cukrzycy ciążowej i nadciśnieniu.

W czternastym tygodniu ciąży wiele pań odczuwa nadwrażliwość zębów oraz dostrzega krwawienia z dziąseł. Higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla całego organizmu, warto dlatego zapisać się na wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym oraz podjąć ewentualne leczenie.

14 tydzień ciąży to dobry moment na umiarkowane ćwiczenia fizyczne: jogę, pływanie, spacery.

Na co uważać podczas 14 tygodnia ciąży?

W czternastym tygodniu ciąży należy uważać na ryzyko nabawienia się przebarwień skóry. Aby tego uniknąć, lepiej zrezygnować z ekspozycji na promienie słoneczne i stosować kremy z filtrami. Od tego momentu dobrze jest też spożywać więcej witaminy C, która wzmacnia odporność, hamuje rozwój infekcji i nadciśnienia ciążowego.

Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, w czternastym tygodniu ciąży można uprawiać seks. Jest on niewskazany, gdy ciąża jest zagrożona, występują plamienia lub krwawienia. Często na tym etapie libido jest wysokie, a ciężarna ma również więcej energii. To dobry moment na umiarkowane ćwiczenia fizyczne: jogę, pływanie, spacery.

Co oznaczają plamienia?

Po czternastym tygodniu zwykle mówi się o ciąży bezpiecznej. Nagłe plamienia nie muszą wskazywać na żadne zagrożenie dla płodu.Jedną z najczęściej spotykanych i zupełnie niegroźnych przyczyn jest stosunek seksualny. Wydzielina to efekt zwiększonego dopływu krwi i zmiękczenia szyjki macicy. Plamienie w ciąży może także wynikać ze stanów zapalnych i wskazywać na nadżerkę. Te objawy nie są tak bolesne jak przy poronieniu i towarzyszy im pieczenie.

Takie plamienia nie są niebezpieczne, ale i tak trzeba zgłosić je lekarzowi. Najbardziej niepokojące, wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej, jest obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią, szczególnie, gdy towarzyszą mu bóle brzucha albo krzyża, a także krwawienie przypominające miesiączkę ze skrzepami krwi.

Jakie są ciekawostki na temat 14 tygodnia ciąży?

Z czternastym tygodniem ciąży wiąże się sporo ciekawostek, dotyczących głównie rozwoju płodu. Na tym etapie słychać już bicie serca. Mimo że dziecko jeszcze nie słyszy, proces rozwoju aparatu słuchowego już się rozpoczął. Skóra zaś jest tak cienka, że widać przez nią narządy wewnętrzne.

Dziecko staje się coraz bardziej wrażliwe na dotyk, ale reguła ta nie dotyczy czubka głowy i bocznej części pleców. Dlaczego? Matka Natura zadbała, by części ciała najbardziej narażone na ucisk były najmniej wrażliwe.

Recommended Posts