15 tydzień ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży wiele kobiet zaczyna już dostrzegać lekko zaokrąglony kształt swojego brzucha. Dochodzi do tego przeważnie znacząca poprawa samopoczucia, która przywraca przyszłej mamie chęć do życia i aktywności. Warto jednak zdać sobie sprawę także z ewentualnych problemów, czekających w tym czasie na samą kobietę i jej otoczenie.

Jak wygląda brzuch w 15 tygodniu ciąży?

Na początku II trymestru brzuch jest już przeważnie lekko zaokrąglony (macica powinna wystawać ponad spojeniem łonowym). Wiele zależy też od budowy ciała kobiety. Panie o bardziej puszystych kształtach zauważą ciążowe krągłości nieco później.

Jak zmieniła się Twoja waga do 15 tygodnia ciąży?

Początek ciąży to etap, kiedy łatwiej jest raczej stracić niż przybrać na wadze. Przyczynia się do tego chroniczny brak apetytu połączony z nudnościami i wymiotami. W okolicach piętnastego tygodnia problemy z żołądkiem przestają jednak odgrywać istotną rolę, a przyszła mama znowu nabiera ochoty na swoje ulubione potrawy. Należy oczywiście pozwolić organizmowi uzupełniać kaloryczne niedobory, zachowując jednak zdrowy umiar.

„Zgodnie z zaleceniami specjalistów, w drugim trymestrze ciąży masa ciała kobiety powinna wzrosnąć o 5-6 kilogramów. Popularny mit, aby „jeść za dwoje”, nie znajduje zatem odzwierciedlenia w rzeczywistości. Popadanie w żywieniową przesadę z pewnością nie wyjdzie na zdrowie ani matce, ani dziecku.”

15 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Piętnasty tydzień ciąży to jej czwarty miesiąc, a jednocześnie drugi trymestr. Do narodzin maleństwa pozostało jeszcze 25 tygodni.

Czy robi się USG w 15 tygodniu ciąży?

Badanie ultrasonograficzne jest w piętnastym tygodniu ciąży jak najbardziej wskazane, pozwala bowiem na sprawdzenie wielkości dziecka za pomocą pomiarów: 

  • główki płodu (pomiar poprzeczny),
  • obwodu głowy płodu,
  • obwodu brzucha płodu,
  • długości kości udowej płodu.

Czy w 15 tygodniu ciąży występują ruchy dziecka?

Tak, chociaż na razie posiadają bardzo delikatny charakter. Dzięki kształtowaniu się układu kostnego dziecko staje się coraz sprawniejsze, zaczyna więc machać rączkami i nóżkami, a nawet poruszać paluszkami. Mając w macicy sporo przestrzeni, może robić salta albo obracać się z boku na bok. Matka odczuwa te wszystkie wygibasy przeważnie jako łaskotanie czy lekkie mrowienie. 

Dziecko w 15 tygodniu ciąży jest wielkości jabłka.

Jaka jest wielkość dziecka w 15 tygodniu ciąży?

W 15 tygodniu ciąży dziecko jest już dość duże – waży ok. 56 – 80 g, natomiast mierzy 11 cm. Jego wielkość i waga przywodzą więc na myśl pomarańczę.

Czy można rozpoznać płeć dziecka w 15 tygodniu ciąży?

W tym okresie można już czasem dzięki USG poznać płeć naszego dziecka. Musi ono być jednak ułożone w sposób pozwalający na identyfikację narządów płciowych. Z tego powodu w piętnastym tygodniu ciąży łatwiej potwierdzić płeć chłopców.

Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży?

Maleństwo w brzuchu mamy nieustannie rośnie, a jego ciałko ulega ciągłym przemianom. Ustalają się właściwe proporcje między główką i tułowiem, zaś nóżki zaczynają się stopniowo wydłużać względem rączek (mimo że kończyny dolne i górne powstały z identycznych wypustek). Można także zaobserwować postępujące twardnienie kości, połączone z ich intensywną mineralizacją. Szkielet malucha jest już niemal w pełni ukształtowany.

Dochodzą do tego sprawy nieco bardziej „kosmetyczne”, choć przecież równie ważne: ustala się ostateczne położenie uszu dziecka, a jego oczy – choć nadal zamknięte – potrafią już reagować na światło. W siłę rosną także mięśnie płodu, dzięki czemu umie on wykonywać coraz więcej ruchów.

Jakie są najczęstsze dolegliwości podczas 15 tygodnia ciąży?

Ten etap ciąży charakteryzuje się przeważnie ustąpieniem mdłości oraz wahań nastroju i ciągłego zmęczenia. Kobiety skarżą się jednak nadal na problemy ze strony układu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia i zgagę), a także na coraz bardziej obolałe łydki i stopy. Należy zatem postawić na odpowiednią dietę, bogatą zwłaszcza w błonnik, oraz zamienić szpilki na obuwie sportowe.

Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy może prowadzić do częstych infekcji intymnych – warto zatem szczególnie zadbać o higienę. Problemem części kobiet staje się też anemia ciążowa, która wymaga konsultacji lekarskiej pod kątem niedoboru żelaza.

Gdzie znajduje się dziecko w 15 tygodniu ciąży?

W przebiegu prawidłowej ciąży dziecko rośnie wewnątrz macicy, która zlokalizowana jest między kością łonową a pępkiem. W piętnastym tygodniu można ją nie tylko wyczuć pod palcami jako twarde zaokrąglenie, lecz także zobaczyć, jak wystaje tuż nad spojeniem łonowym.

Jakie jest ułożenie dziecka?

Mniej więcej do 30. – 32. tygodnia ciąży ułożenie dziecka jest całkowicie dowolne i zależy głównie od jego nastroju. Płód posiada w tym czasie sporo miejsca w macicy, więc nie czuje potrzeby przyjmowania jakiejś określonej pozycji. Zmienia się to ok. 33. tygodnia.

Jaka długość szyjki macicy?

Prawidłowa długość szyjki macicy powinna oscylować w czasie ciąży w granicach 3-5 cm. Sama szyjka jest twarda i niezbyt elastyczna, a ponadto zamknięta od zewnątrz tzw. czopem śluzowym, który chroni płód przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Taki stan powinien się utrzymać aż do końca III trymestru ciąży.

Jakie badania należy wykonać w 15 tygodniu ciąży?

To może brzmieć dość zaskakująco, ale na tym etapie ciąży najistotniejsze okazuje się zdrowie… zębów. Drugi trymestr ciąży charakteryzuje się częstym występowaniem ubytków oraz próchnicy, która zdołała się rozwinąć pod wpływem wcześniejszego okresu intensywnych wymiotów. Od 4. do 6. miesiąca ciąży zaleca się więc wykonywanie systematycznych zabiegów stomatologicznych. Warto uświadomić sobie, że nieleczona próchnica potrafi doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu, nie wspominając już o nieprzyjemnych infekcjach, które zagrażają zdrowiu dziecka. 

Między 15. a 20. tygodniem ciąży warto wykonać także tzw. test potrójny, badający stężenie we krwi trzech substancji: gonadotropiny kosmówkowej (hCG), estradiolu oraz białka AFP. Test ten wykonuje się poprzez zwykłe pobranie krwi, natomiast jego wyniki pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia zespołu Edwardsa i zespołu Downa, a także wad cewy nerwowej. Test potrójny zaleca się przeprowadzać zwłaszcza wówczas, kiedy kobieta ma więcej niż 35 lat albo gdy w jej rodzinie pojawiały się już choroby genetyczne. 

Kobieta w 15 tygodniu ciąży sprawdza stan zdrowia swoich zębów. Nieleczona próchnica potrafi doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Na co uważać podczas 15 tygodnia ciąży?

W piętnastym tygodniu ciąży zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną. Wprawdzie nie należy się forsować, ale z pewnością warto poświęcić trochę czasu na jogę, pilates albo długie i relaksujące spacery. Niewskazane są natomiast gry zespołowe, ćwiczenia w pozycji na wznak, głębokie przysiady, podskoki i rozciąganie mięśni brzucha. 

Co oznaczają plamienia w 15 tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży plamienia nie są już zjawiskiem fizjologicznym i powinny zawsze budzić naszą czujność. Wskazana jest jak najszybsza konsultacja ginekologiczna połączona z badaniem USG.

Jakie są ciekawostki na temat 15 tygodnia ciąży?

Zapewne najciekawszą rzeczą zaobserwowaną przez naukowców w tym okresie jest fakt, że płód potrafi reagować na zmieniające się nastroje kobiety: jej kiepskie samopoczucie wywołuje u niego smutek, zaś radość matki wprawia malucha w dobry humor.

Recommended Posts