16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży większość kobiet zaczyna odczuwać wreszcie zdecydowaną poprawę samopoczucia oraz przypływ energii. Jest to również czas dalszego wzrostu dziecka i kształtowania się jego życiowych funkcji. Co jeszcze warto wiedzieć o tym etapie? Poniższe informacje pomogą przyszłym mamom bezpiecznie przejść przez kolejny tydzień ciąży.

Jak wygląda brzuch w 16 tygodniu ciąży?

Brzuch w szesnastym tygodniu ciągle rośnie i staje się coraz bardziej zaokrąglony. Nawet luźne ubrania nie zdają już zatem egzaminu. W tym momencie warto podjąć decyzję o zakupie wygodnej odzieży ciążowej, a także bielizny dla ciężarnych.

Powiększający się brzuch sprawia przyszłej mamie coraz więcej problemów podczas zasypiania. Aby je zniwelować, należy układać się na boku – przyniesie to ulgę zarówno kobiecie, jak i dziecku. Takie ułożenie ciała odciąży kręgosłup, umożliwi też nieskrępowany dopływ substancji odżywczych do łożyska. 

Brzuch na tym etapie ciąży może sprawiać problemy z zasypianiem.

16 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Szesnasty tydzień ciąży to zarazem końcówka czwartego miesiąca i jednocześnie II trymestr. Dość łatwo się w tym pogubić, dlatego warto korzystać z interaktywnych kalendarzy ciążowych. Dzięki nim nigdy nie będziemy miały kłopotu z odpowiedzią na pytania bliższych i dalszych znajomych o wiek naszej ciąży.

Czy robi się USG w 16 tygodniu ciąży?

Przydatność badania ultrasonograficznego polega w tym momencie na możliwości określenia płci dziecka. 

Czy lekarz rozpozna płeć dziecka w 16 tygodniu ciąży?

Lekarz może już określić płeć dziecka. W przypadku chłopców pewność jest już niemal stuprocentowa. Jeśli zaś spodziewamy się dziewczynki, lekarz potwierdzi to ostatecznie dopiero na kolejnej wizycie.

Co oznacza ból podbrzusza podczas 16 tygodnia ciąży?

Macica podczas ciąży powiększa się około 100 razy powodując silne rozciąganie rozciągnięcie mięśni i tkanki łącznej. Przez to możesz odczuwać silny dyskomfort w pachwinach, boku jak również w podbrzuszu. 

Może pojawiać się ostry, rwący ból, podobny do tych menstruacyjnych bądź zakwasów.

Dziecko w 16 tygodniu ciąży jest wielkości awokado.

Jaka jest wielkość i waga dziecka w 16 tygodniu ciąży?

Dziecko waży w tym okresie ok. 80 g, czyli tyle samo co tabliczka czekolady. Mierzy zaś w granicach 11-12 cm. A to przecież jeszcze nie koniec jego możliwości!

Gdzie znajduje się dziecko w 16 tygodniu ciąży?

Położenie dziecka nie zmieniło się w stosunku do tygodnia poprzedniego. Dochodzi jednak do jego ciągłego, intensywnego rozwoju. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, dziecko nadal rośnie w macicy. Czyli między kością łonową, a pępkiem. W 16 tygodniu ciąży można ją wyczuć pod palcami i zobaczyć, jak wystaje nad spojeniem łonowym.

Jakie jest ułożenie dziecka?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dziecko wykonuje w brzuchu mamy bardzo wiele różnorodnych ruchów, które sprawiają, że jego ułożenie podlega nieustannym zmianom. Taki stan utrzyma się do 33. bądź 34. tygodnia ciąży. 

Czy w 16 tygodniu ciąży występują ruchy dziecka?

Niektóre kobiety stanowczo utrzymują, że będąc w szesnastym tygodniu ciąży, odczuwały już pierwsze ruchy swojego dziecka. Ponieważ jednak przyjmują one na ogół postać delikatnego mrowienia, bardzo łatwo je jeszcze przeoczyć. Prawdziwe, zdecydowane kopnięcia nadejdą nieco później – warto na nie czekać, bo okażą się niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem.

Jak wygląda dziecko w 16 tygodniu ciąży?

W tym okresie dziecko zaczyna już powoli upodabniać się do pełnoprawnego (choć bardzo małego!) człowieka. Jego skóra nadal jest cienka i przezroczysta, ale wszystkie najważniejsze narządy zdążyły się wykształcić – od tego momentu będą podlegały wyłącznie ciągłemu wzrostowi. 

Oczy malucha są już umiejscowione z przodu twarzy. Chociaż nadal pozostają zamknięte, dziecko uczy się poruszać gałkami ocznymi, a także reagować na silne światło. Zaczyna też eksperymentować z mimiką: krzywi się, uśmiecha, ćwiczy grymas zdumienia. Spowodowane jest to nie tyle rzeczywistymi stanami uczuciowymi, ile raczej po prostu testowaniem możliwości mięśni twarzy. Na pierwszy prawdziwy uśmiech rodzice będą musieli poczekać mniej więcej do 6. tygodnia życia noworodka.

Aktywne okazują się zresztą nie tylko mięśnie twarzy, lecz również całego małego ciałka. Brzdąc wierzga, obraca się, robi fikołki. Wszystkie te ruchy wpływają dobroczynnie na rozwój poszczególnych partii mięśniowych. Dochodzi także do wykształcenia gruczołów potowych, jak również do doskonalenia umiejętności oddychania. Co 40-45 minut dziecko oddaje mocz.

Ile przytyłyście w 16 tygodniu ciąży?

Okres ciąży wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem progesteronu. Hormon ten od początku wpływa niekorzystnie na pracę układu pokarmowego, co doprowadza do nieprzyjemnych objawów w rodzaju wzdęć, gazów czy zgagi. Aby im zapobiec, warto wprowadzić do codziennego jadłospisu jak najwięcej produktów zawierających błonnik: pieczywo pełnoziarniste, makaron, warzywa. Pomocne okażą się także jogurty naturalne czy kefiry. 

Nie należy też zapominać, że w drugim trymestrze ciąży waga kobiety powinna wzrosnąć średnio o 5-6 kilogramów. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na małe zachcianki, ale zbyt częste uleganie im z pewnością nie wyjdzie nam na dobre.

Jaka długość szyjki macicy?

Szyjka macicy powinna w czasie ciąży posiadać długość ok. 3-5 cm. Cechuje się twardością i bardzo umiarkowanym stopniem elastyczności, a także obecnością tzw. czopu śluzowego, który chroni płód przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. 

Jakie badania należy wykonać w 16 tygodniu ciąży?

Szesnasty tydzień to moment, kiedy przyszła mama może nieco odetchnąć od jakichkolwiek uciążliwych badań, z wyjątkiem USG. Powinna jedynie pamiętać o suplementacji kwasu foliowego, witaminy D3 i DHA – oczywiście, za wiedzą i zgodą lekarza.

Gdyby jednak wystąpiły niepokojące objawy w rodzaju bólu podbrzusza, należy niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą. Pokieruje on nas na odpowiednią diagnostykę. 

Kobieta w 16 tygodniu ciąży powinna szczególnie zadbać o stan swoich zębów i higienę jamy ustnej.

Jakie są najczęstsze dolegliwości w 16 tygodniu ciąży?

Przyszłe mamy uskarżają się często na problemy z krążeniem. Wynikają one z faktu, że w ich organizmie płynie teraz dwa razy więcej krwi niż zwykle. Skutkuje to pojawianiem się charakterystycznych obrzęków czy nawet pierwszych żylaków – zwłaszcza, jeśli w najbliższej rodzinie występowały już podobne przypadki.

Aby zapobiec kłopotom, warto postawić na rozsądny ruch na świeżym powietrzu. Nadmierny wysiłek jest oczywiście niewskazany, ale zwykły spacer powinien bardzo pomóc w poprawie żylnego krążenia.

Innym popularnym problemem w szesnastym tygodniu ciąży są rozstępy. Tutaj warto się zaopatrzyć w specjalne kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Nawet jeśli nie zredukują one całkowicie zmian na skórze, z pewnością mocno ograniczą ich powstawanie.

Część kobiet obserwuje u siebie także kłopoty z koncentracją uwagi. Taki objaw nie jest niczym groźnym. Przeważnie wystarczy nieco więcej odpoczynku i relaksu, aby wrócić do umysłowej formy.

Na co uważać podczas 16 tygodnia ciąży?

Ten etap oczekiwania na dziecko charakteryzuje się bolesnością dziąseł, a nawet ich krwawieniami. Dobrze będzie zatem w sposób szczególny zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. 

Co oznaczają plamienia w 16 tygodniu ciąży?

W tym okresie nawet najmniejsze krwawienie z dróg rodnych wymaga konsultacji lekarskiej, nie jest bowiem z pewnością zjawiskiem naturalnym. Przyszli rodzice powinni unikać popadania w panikę (stres sam w sobie źle wpływa na rozwój dziecka), ale plamień nie należy też lekceważyć.

Jakie są ciekawostki na temat 16 tygodnia ciąży?

W szesnastym tygodniu ciąży dziecko zaczyna już wyraźnie słyszeć dźwięki pochodzące z ciała matki. Uczy się też rozpoznawać jej głos. Warto więc dużo do niego mówić, aby nawiązać bliską więź emocjonalną. 

Recommended Posts