17 tydzień ciąży

Siedemnasty tydzień ciąży to czas intensywnego wzrostu płodu, a także dalszych zmian zachodzących w organizmie przyszłej matki. Chociaż może się wydawać, że do porodu zostało jeszcze sporo czasu, dobrze jest znacznie wcześniej przygotować się na samo rozwiązanie oraz okres, jaki nastąpi tuż po nim.

17 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Siedemnasty tydzień ciąży to jednocześnie końcówka czwartego miesiąca, a także 2. trymestr. Nie zapominajmy, że jest to również piętnasty tydzień życia naszego dziecka!

Jak wygląda brzuch w 17 tygodniu ciąży?

Większość przyszłych mam obserwuje już w siedemnastym tygodniu ciąży zanikanie talii i pojawienie się charakterystycznych krągłości. Macica cały czas rośnie, osiągając w tym momencie wielkość dojrzałego melona. Zwiększaniu jej objętości może towarzyszyć ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa. 

„Coraz pokaźniejszy brzuch nie sprzyja również komfortowemu wypoczynkowi w nocy – aby zaradzić niedogodnościom, warto wybierać pozycję na lewym boku.”

Czy robi się USG w 17 tygodniu ciąży?

W prawidłowo przebiegającej ciąży nie istnieją żadne medyczne przesłanki do wykonania USG w siedemnastym tygodniu. Można się jednak oczywiście o nie pokusić, jeśli do tej pory nie udało nam się ustalić płci dziecka. 

Jak często występują ruchy dziecka w 17 tygodniu ciąży?

Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się przeważnie między 17. a 20. tygodniem ciąży. Nie są to jednak jeszcze owe słynne kopnięcia, których z utęsknieniem oczekują wszyscy rodzice (one pojawią się dopiero za kilka tygodni). Na razie przyszła mama odczuwa głównie coś na kształt bulgotania, mrowienia albo pukania. To ostatnie wrażenie spowodowane jest czkawką malucha, który zbyt intensywnie wypycha z płuc płyn owodniowy. Zjawisko to posiada charakter całkowicie naturalny, świadcząc o prawidłowym rozwoju płodu.

Dziecko w 17 tygodniu ciąży jest wielkości sporej cebuli.

Jaka jest wielkość i waga dziecka w 17 tygodniu ciąży?

Maluch waży w tym momencie ok. 100 – 140 gramów. Jego masa ciała będzie się jeszcze znacznie powiększać w kolejnych tygodniach, wraz z przyrostem tkanki tłuszczowej. W siedemnastym tygodniu maleństwo mierzy już 12-13 cm.

Czy lekarz rozpozna płeć dziecka w 17 tygodniu ciąży?

W tym momencie powinniśmy już uzyskać odpowiedź z niemal stuprocentową pewnością. 

Gdzie znajduje się dziecko w 17 tygodniu ciąży?

Położenie dziecka nie ulega zmianie, zmienia się natomiast wielkość samej macicy. W siedemnastym tygodniu ciąży nadal dochodzi do jej powiększania, wskutek czego wystaje już zdecydowanie nad spojeniem łonowym. Powoli zaczyna dla niej też brakować miejsca w miednicy, więc „rozlewa się” na jamę brzuszną. Daje to efekt ładnego, zaokrąglonego brzucha.

Jakie jest ułożenie dziecka?

Ponieważ do porodu pozostało jeszcze sporo czasu, dziecko nadal układa się w brzuchu mamy wedle własnych kaprysów. Taki stan rzeczy utrzyma się niemal do końca ostatniego trymestru ciąży.

Jak wygląda dziecko w 17 tygodniu ciąży?

Aktualny wygląd dziecka z pewnością ogromnie interesuje wszystkie kobiety ciężarne. Pod względem wielkości przypomina zatem owoc gruszki, mieszczący się w jednej dłoni. Jego skóra nadal jest przezroczysta, choć niedługo zacznie się w niej odkładać brązowa tkanka tłuszczowa – dzięki temu będzie już przypominała normalną skórę ludzką. Kolejny efekt przyrostu tkanki tłuszczowej to oczywiście przybieranie dziecka na wadze, jakie zaobserwujemy w następnych tygodniach. 

Maluszek może się już poszczycić własnymi rysami twarzy, a nawet liniami papilarnymi. Co ciekawe, serduszko dziecka potrafi bić nawet dwukrotnie szybciej niż serce matki oraz przepompowywać do 30 litrów krwi dziennie. Oczka są ukształtowane, chociaż nadal zamknięte.

Ile przytyłyście w 17 tygodniu ciąży?

Przyszła mama wchodzi właśnie w etap zachcianek ciążowych, które mogą być bardzo różnorodne albo nastawione na jeden, konkretny typ pożywienia. Nie należy sobie odmawiać tego, co dyktuje nam organizm; jedynym wyjątkiem od reguły są fast-foody, a także potrawy smażone, ostre i ciężkostrawne. 

Pamiętajmy, że nawet będąc w ciąży, dobrze jest zachowywać żywieniowy umiar. Nadmierne przejadanie się na pewno nie wpłynie korzystnie na zdrowie kobiety i jej nienarodzonego jeszcze dziecka.

Jaka długość szyjki macicy?

Lekarze podają, że prawidłowa długość szyjki w ciąży powinna wynosić co najmniej 2,5 cm (choć bywa, że wynosi nawet 5 cm). Dodatkowo, jej wejście zostaje zalepione tzw. czopem śluzowym, który chroni płód przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. W prawidłowej ciąży otwarcie szyjki powinno nastąpić dopiero pod koniec III trymestru, pod wpływem skurczy porodowych. 

Skracanie się szyjki macicy w ciąży jest często oznaką niewydolności szyjki. Jej przyczyny bywają różne (uwarunkowania genetyczne, wielkość i waga dziecka, urazy po wcześniejszych porodach, ciąża mnoga…), zaś skutki mogą się niestety okazać groźne dla dziecka. W najgorszych wypadkach dochodzi do poronienia albo wcześniejszego porodu. Aby temu zapobiec, lekarz decyduje się często założyć tzw. szew okrężny, zdejmowany dopiero przed porodem. 

Kobieta w 17 tygodniu ciąży powinna zacząć stosować kremy przeciw rozstępom.

Jakie są najczęstsze dolegliwości w 17 tygodniu ciąży?

Z powodu burzy hormonalnej kobieta może obserwować u siebie zwiększone wydzielanie potu, zmiany na twarzy czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia, zgagę). Częste jest też swędzenie brodawek sutkowych oraz bezsenność.

Co oznaczają plamienia w 17 tygodniu ciąży?

Najkrócej mówiąc – nic dobrego. Na tym etapie nie powinno już dochodzić do żadnych plamień czy krwawień. Wszelkie tego rodzaju nieprawidłowości należy niezwłocznie konsultować z lekarzem prowadzącym. Krwawienia mające miejsce przed 22. tygodniem mogą zwiastować poronienie, zaś po 22. tygodniu – przedwczesny poród. Obie te sytuacje okazują się przeważnie śmiertelnie groźne dla płodu. 

Jakie badania należy wykonać w 17 tygodniu ciąży?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, w siedemnastym tygodniu nie istnieje potrzeba wykonywania żadnych konkretnych badań. Nie należy jednak zapominać, że między 15. a 20. tygodniem wskazane są kontrolne badania laboratoryjne parametrów takich jak: masa ciała, ciśnienie tętnicze, morfologia krwi, cytologia, przeciwciała odpornościowe (anty-Rh).

Więcej stresu czeka nas niestety w sytuacji, kiedy wykonane wcześniej USG genetyczne wykazało odchylenia od normy w rozwoju dziecka. Siedemnasty tydzień to bowiem najwłaściwszy moment na wykonanie amniopunkcji, czyli zbadania próbki płynu owodniowego. Pozwoli to dokładniej ocenić stan zdrowia płodu.

Ostatnia istotna kwestia to systematyczna kontrola ciśnienia krwi – nie powinno ono być ani zbyt niskie, ani za wysokie. Jeżeli wyraźnie odbiega od normy (140/90 mm Hg), należy skonsultować się ze specjalistą.

Na co uważać podczas 17 tygodnia ciąży?

W tym okresie często występuje nadwrażliwość dziąseł, a nawet ich krwawienie. Wiąże się to ze zwiększoną ilością krwi w obiegu – uciska ona na drobne naczynka.

W siedemnastym tygodniu warto zainwestować w specjalne kosmetyki dla kobiet w ciąży, zwłaszcza te przeciw rozstępom. Pomoże to zachować zdrowy wygląd skóry, także po porodzie. 

Jakie są ciekawostki na temat 17 tygodnia ciąży?

W tym właśnie okresie szpik kostny dziecka rozpoczyna produkcję komórek. Z kolei powierzchnia skóry maleństwa pokryta jest nadal lanugo, czyli meszkiem włosowym. 

Recommended Posts