18 tydzień ciąży

W trakcie osiemnastego tygodnia ciąży sporo mam odczuwa już charakterystyczne kopnięcia dziecka w brzuchu – to oczywiście bardzo wymowny znak, że nasz brzdąc rozwija się prawidłowo. Ten okres niesie również ze sobą potrzebę wykonania kolejnych istotnych badań oraz wychwycenia ewentualnych wad wrodzonych płodu.

Jak wygląda brzuch w 18 tygodniu ciąży?

U wielu kobiet brzuch jest już dość mocno zaokrąglony i nadal nie przestaje się powiększać. Taki stan rzeczy nie stanowi jednak bezwzględnej reguły: w przypadku pierwszej ciąży albo naturalnych krągłości nasz odmienny stan nadal może pozostawać niezauważalny (zwłaszcza pod luźniejszymi ubraniami). Nie powinno to stanowić powodu do obaw; już niedługo brzuszek z pewnością zacznie rosnąć. 

„Ciążowe wymiary brzucha to kwestia niezwykle indywidualna.”

Ile przytyłyście?

Specjaliści zalecają, aby kobiety w ciąży niezwykle starannie układały swój codzienny jadłospis. Na pewno nie ma sensu odmawiać sobie smacznych i pożywnych potraw, jednak ich nadmiar poskutkuje najpewniej nadwagą, która wcale nie jest pożądana. Według lekarskich wyliczeń, waga kobiety w 18. tygodniu ciąży powinna wynosić ok. 3,5 – 5 kg więcej niż przed zajściem w ciążę. Widać zatem, że formuła „jedzenia za dwoje” nie znajduje medycznego uzasadnienia.

18 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Osiemnasty tydzień to jednocześnie piąty miesiąc oraz II trymestr. Nasze dziecko żyje już w brzuchu od szesnastu tygodni!

Gdzie znajduje się dziecko w 18 tygodniu ciąży?

Położenie płodu nie ulega zmianom, dochodzi natomiast do dalszego powiększania się macicy. Kobieta może to odczuwać jako wyjątkowo nieprzyjemne rozrywanie wiązadeł. To charakterystyczne uczucie dotyczy zwłaszcza pierwszej ciąży; przy następnych bywa ono już znacznie mniej uciążliwe.

Jakie jest ułożenie dziecka?

Osiemnasty tydzień ciąży to nadal okres intensywnego wzrostu płodu, jak również zdobywania przez dziecko coraz większej sprawności. Ułożenie malucha jest wciąż swobodne, a rosnąca macica zapewnia mu jeszcze w miarę sporo przestrzeni.

Czy robi się USG w 18 tygodniu ciąży?

Jak najbardziej. Podczas kolejnego badania ultrasonograficznego (zwanego potocznie „połówkowym”) dochodzi do dokładnej oceny anatomii płodu pod kątem występowania ewentualnych wad wrodzonych. Określana jest także przybliżona masa ciała malucha oraz wiek ciąży. Lekarz ocenia kolejno: główkę (czaszkę, mózg, twarz), szyję, klatkę piersiową wraz z żebrami i płucami, serce (głównie pod kątem jego wad), jamę brzuszną, kręgosłup wraz z kośćmi dłoni i stóp, a także płeć dziecka. 

Dzięki temu samemu badaniu można skontrolować położenie łożyska, objętość płynu owodniowego, jak również szyjkę macicy. Wszystkie te spostrzeżenia pozwolą ustalić, czy ciąża rozwija się normalnie, oraz w razie potrzeby odpowiednio zareagować.

Dziecko w 18 tygodniu ciąży jest wielkości słodkiego ziemniaka.

Jaka jest wielkość i waga dziecka w 18 tygodniu ciąży?

W tym momencie maleństwo waży już ok. 200 gramów i ma 25 cm wzrostu. Wielkością przypomina zaś słodki ziemniak.

Jak często występują ruchy dziecka w 18 tygodniu ciąży?

W osiemnastym tygodniu ciąży pojawiają się wreszcie charakterystyczne kopnięcia malucha, stanowiące sygnał, że jego rozwój przebiega be zakłóceń. Przyszła mama obserwuje też pewien swoisty dobowy rytm płodu: w niektórych godzinach dziecko jest niezwykle ruchliwe i pobudzone, w innych zaś nie wykonuje żadnych ruchów (bo zapewne śpi). Osesek umie się już drapać, zginać i chwytać palce u stópek, a także bawić pępowiną. Wyraża również gwałtowny protest, kiedy jego matka włoży na siebie zbyt ciasne ubranie.

Czy lekarz rozpozna płeć dziecka w 18 tygodniu ciąży?

Jest to moment, w którym lekarz jest w stanie dać nam niemal stuprocentową odpowiedź na temat płci maleństwa. 

Jak wygląda dziecko w 18 tygodniu ciąży?

Dziecko ani na chwilę nie przestaje rosnąć. W osiemnastym tygodniu, zwinięte w kłębek, mierzy ok. 14 cm, zaś wyprostowane – aż 25 cm! Uszka zaczynają już odstawać od głowy i rejestrują pierwsze dźwięki. Z tego właśnie powodu warto dużo do maleństwa mówić, a nawet puszczać mu muzykę. Będzie to sprzyjało nawiązaniu jeszcze intensywniejszej relacji między matką a dzieckiem.

Skóra płodu w dalszym ciągu jest przezroczysta i cienka, jednak odkładająca się w niej tkanka tłuszczowa upodabnia ją z wolna do zwykłej skóry ludzkiej. Maluch nieustannie ćwiczy także robienie min i grymasów, związanych bezpośrednio z nastrojem, w jakim znajduje się jego mama.

Jaka długość szyjki macicy?

W normalnej, niepatologicznej ciąży długość szyjki macicy wynosi co najmniej 2,5 cm. Jej skracanie na etapie osiemnastego tygodnia świadczy o niewydolności szyjki i może być zapowiedzią poważnych kłopotów: poronienia albo przedwczesnego porodu. Szyjka powinna zacząć się skracać i spulchniać dopiero w trzecim trymestrze.

Jakie są najczęstsze dolegliwości w 18 tygodniu ciąży?

Najbardziej „spektakularną” ciążową dolegliwością mogą się okazać w tym okresie zawroty głowy i omdlenia. Ich występowanie wynika z bardzo intensywnej pracy serca przyszłej mamy, jak również z ucisku rozrastającej się macicy na naczynia krwionośne. Winą za nie można też obarczać niski poziom cukru. Należy na siebie uważać szczególnie przy wstawaniu. Wskazany jest też częsty odpoczynek na lewym boku oraz spożywanie większych ilości słodkich owoców.

Wysoka objętość krwi sprzyja występowaniu krwawień z nosa. Ten objaw jest wprawdzie uciążliwy, ale nie trzeba się nim niepokoić. Równie nieprzyjemne bywają bóle pleców, spowodowane rosnącym brzuchem i zmianami hormonalnymi. Dolegliwości bólowe skutecznie niwelują popularne ćwiczenia dla ciężarnych, takie jak joga, gimnastyka albo wyjście na basen. Można się na nie zapisać po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. 

Joga jest polecana dla kobiet w 18 tygodniu ciąży. Skutecznie niweluje dolegliwości bólowe.

Jakie badania należy wykonać w 18 tygodniu ciąży?

Osiemnasty tydzień ciąży to moment, w którym lekarz powinien zlecić kilka potrzebnych badań: morfologię krwi, analizę moczu, badanie czystości pochwy oraz cytologię. Należy je skompletować stosunkowo szybko, bo do 20. tygodnia.

Co oznaczają plamienia w 18 tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży wszelkie krwawienia wiążą się przeważnie z niewydolnością (a więc skróceniem) szyjki macicy. Nie zawsze musi to skutkować poronieniem, jednak podobnych sygnałów nie wolno lekceważyć. Wskazany jest jak najszybszy kontakt z lekarzem prowadzącym, który może skierować kobietę na obserwację szpitalną.

Na co uważać w 18 tygodniu ciąży?

W tym okresie warto ograniczać swoje przebywanie na słońcu. Skóra w ciąży jest wrażliwsza niż normalnie, co łatwo skutkuje rozmaitymi przebarwieniami. Niestety, nie wszystkie znikają samoistnie po porodzie. 

Osiemnasty tydzień ciąży to także czas występowania różnorodnych obrzęków, dotykających zwłaszcza kończyny dolne. Aby im zapobiec, należy jak najwięcej spacerować oraz układać nogi na podwyższeniu w chwilach odpoczynku. 

Jeśli kobieta ma zwyczaj sypiania na boku, powinna wybierać bok lewy. Dzięki temu ogranicza ucisk na duże naczynia krwionośne. 

Jakie są ciekawostki na temat 18 tygodnia ciąży?

Naukowcy dowiedli, że na tym etapie swojego rozwoju maluch ma już wykształcone struny głosowe. Może więc wydawać pierwsze (na razie bardzo delikatne) dźwięki. 

Recommended Posts