Przejdź do treści
Szukaj

Ranking TOP 5: Najlepszych cebulek kwiatowych lilii

Lilia ogrodowa jest wyjątkową rośliną kwitnącą, której najlepszą ozdobą są oczywiście bogate kwiatostany. Kwiat lilii zazwyczaj ma kształt dzwonka lub trąbki, a w odniesieniu do kolorów można obserwować prawdziwe szaleństwo barw. Chcąc ułatwić naszym klientom wybór odpowiedniej rośliny do ogrodu przygotowaliśmy obszerne zestawienie najbardziej interesujących cebulek kwiatowych lilii.

5. Lilia Trumpets

Ranking cebulek kwiatowych lilli otwiera odmiana Trumpets, czyli lilia trąbkowa. Nazwa jest nieprzypadkowa, jako że kwiaty swoim charakterystycznym kształtem przypominają trąbkę. Efektowne rośliny mają duże i imponujące kwiaty, osiągające nawet do kilkadziesiąt centymetrów średnicy. Kolory kwiatów są bardzo różnorodne, począwszy od klasycznej bieli i czerwieni, aż po żółty, pomarańczowy, różowy fioletowy i różne odcienie pochodne. Niewątpliwą zaletą tej odmiany jest wyjątkowa intensywność kolorów, która sprawia, że lilie są widoczne już z daleka. Zauważeniu lilii Trumpets sprzyjają również pokaźne łodygi, osiągające wysokość od 60 cm do nawet 2 metrów. Llie Trumpets doskonale spełniają swoją rolę ozdobną, a ze względu na imponujące rozmiary mogą być one z powodzeniem wykorzystywane w aranżacjach krajobrazowych i planach zagospodarowania dużego ogrodu.

4. Lilia Mix

Lilie ogrodowe są bardzo wdzięczne w uprawie, jako że wszystkie trudy związane z sadzeniem, nawożeniem i podlewaniem wynagradzają poprzez okazałe kwiaty. Miłośnikom lili z pewnością spodoba się mix cebulek różnych odmian, dzięki któremu wcale nie trzeba podejmować trudnej decyzji, wybierając tylko jeden rodzaj. Uprawiając lilię Mix można z powodzeniem stworzyć wyjątkową rabatę z kwiatami w różnorodnych barwach. Po wejściu w okres kwitnienia takie lilie świetnie nadają się do tworzenia kompozycji bukietowych, a także innych aranżacji florystycznych z wykorzystaniem kwiatów ciętych. Niewątpliwą zaletą mieszanki najlepszych cebulek kwiatowych lilii jest możliwość uprawiania ich praktycznie na każdym podłożu – należy jednak pamiętać o zapewnieniu dobrego drenażu i odpowiedniej struktury gleby. Lilie te nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o uprawę. Warto pamiętać o umiarkowanym podlewaniu i ściółkowaniu w okresie wegetacji.

3. Lilia Azjatycka

Lilia azjatycka to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych lilii ogrodowych. Pochodząca z Azji wieloletnia roślina zielna jest uprawiana również w Polsce ze względu na swoje piękne i efektowne kwiaty. Kwitnienie przypada na lato, zazwyczaj na okres od czerwca do sierpnia, kiedy to odmiana azjatycka pokazuje w pełni swój wygląd. Jest ona stosunkowo łatwa w uprawie i w porównaniu z innymi roślinami wymaga dość niewielkiej opieki. Ogrodnik musi zadbać o wilgotne i dobrze przepuszczalne podłoże, choć jednocześnie przez cały czas musi mieć na uwadze to, że azjatyckie lilie nie lubią nadmiaru wody. Preferują stanowiska nasłonecznione lub półcień – w takich miejscach można zaplanować stworzenie nawet całej rabaty lilii azjatyckich w celu otrzymania widocznego z daleka efektu. Ze względu na swoje rozmiary lilia azjatycka uznawana jest za bardzo uniwersalną, dlatego doskonale sprawdzi się zarówno w dużych, jak i nieco mniejszych ogrodach.

2. Lilia Drzewiasta

Inna nazwa lilii drzewiastej to lilia okazała i to określenie zdaje się pasować do niej najlepiej. Jest to jedna z najbardziej efektownych odmian lilii ogrodowej, jako że zachwyca pięknem okazałych kwiatów, umieszczonych na wysokich łodygach. Łodygi wyrastają bezpośrednio z bulwy cebulowej, dlatego też jakość cebulki ma ogromne znaczenie w kontekście późniejszego wyglądu całej rośliny. Drzewiasta odmiana lilii osiąga wysokość nawet do dwóch metrów, dlatego doskonale wygląda w dużych ogrodach, w których jest sporo wolnego miejsca do zagospodarowania. Należy jednocześnie pamiętać, że odmiana ta jest dość wymagająca pod względem gleby, która koniecznie musi być żyzna i wilgotna. Najlepszym stanowiskiem dla rośliny będzie miejsce słoneczne, choć sprawdzi się też półcień.

1. Lilie

Na pierwszym miejscu rankingu cebulek kwiatowych lilii znalazła się kategoria zbiorcza, w której umieszczono różnorodne odmiany dostępne w świetnej cenie. Zakup cebulek lilii jest zdecydowanie najbardziej opłacalnym posunięciem, jako że można od razu zakupić cały zestaw i od początku do końca zaplanować rozmieszczenie roślin w swoim ogrodzie. Ogólnie rzecz biorąc, lilie ogrodowe nie są zbyt trudne w uprawie, ale trzeba pamiętać o ich podstawowych wymaganiach, dzięki którym będzie można zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia. Należy również wziąć pod uwagę, czy wybrana odmiana lilii nie ma charakterystycznych wymagań co do warunków glebowych lub miejsca posadzenia, ponieważ takie informacje trzeba mieć na uwadze już w momencie sadzenia cebulek na wybranym obszarze.

Ranking cebulek kwiatowych lilii - podsumowanie

Ranking umieszczony powyżej ukazuje różne odmiany tej rośliny, wśród których z pewnością każdy ogrodnik znajdzie coś dla siebie.